Živé vysílání vs. video na Facebooku

23.10. 2017Tereza Polansky1225x

Dnes se pokusíme co nejvíce přiblížit využití videí na Facebooku a zároveň vystihnout jejich výhody a případné nevýhody. Facebook si vytyčil cíl stát se do několika nadcházejících let dominantním hráčem na poli video kanálů. Od toho se také odvíjí rozhodnutí týkající se maximální podpory v šíření video obsahu. Většina Facebookového obsahu se virálně (tedy přirozeným šířením) zobrazí pouze malému procentu lidí. Ze všech typů příspěvků jsou na tom nejlépe právě videa, o kterých si teď něco povíme.

Aby to bylo trochu zajímavější, máme u videí na výběr hned z několika variant. Hlavní rozdíl u Facebooku je ve formě videa, tedy zda jde o video nahrané či (uložené) živé vysílání. To si můžeme přirovnat k jednoduchému příkladu nákupu aut.

Pokud jezdíte sami, chcete se všude dostat co nejrychleji. Pravděpodobně taky zapůsobit na okolí s vymazleným fárem. Druhou variantou je rodinný vůz, ve kterém téměř jako taxikář neusále vozíte 2-3 děti včetně dětí souseda. Když k tomu navíc přidáte pořádný náklad do kufru, se sporťákem se můžete rozloučit nadobro. Vše ale vynahradí dětský smích, štěbetání a jejich spokojenost.

Stejně je to i na Facebooku. Všechno má svůj účel a je dobré pro naplnění konkrétního cíle. Každé video má rozdílný dosah oslovených lidí a zhlédnutí.

Největším mýtem, který stále mezi lidmi koluje, je domněnka, že veškerý obsah, který na Facebookovou stránku dáte, se dostane ke všem vašim fanouškům a nejlíp ještě dál. Stále to na některých prvních schůzkách slýcháme a vyvádíme klienty z míry, když sdělíme fakta a principy, na kterých Facebook funguje.

 

Video na Facebooku

Nahrané video na Facebook může mít podobu natočeného a sestříhaného obrazu (například vaše reference od zákazníka), nebo můžete vytvořit třeba slideshow či animaci vystihující důležité a zajímavé informace o vaší firmě. Další možností je profi video od profesionála napsané a natočené na míru s jasným cílem (např. pro náborovou kampaň). Možností je skutečně hodně. Videa mohou být namluvená nebo úplně bez zvuku. S popisky nebo bez.

Navíc v případě Facebooku si nemusíte lámat hlavu s dokonalou kvalitou. Chcete oslovit své zákazníky? Stoupněte si před foťák nebo chytrý telefon a začněte točit. Buďte přirození a buďte to vy. Nevadí, že rozlišení obrazu nebude v 4K kvalitě, budou mu chybět profi prostřihy, efekty, přechody a jingle.

Vysíláte pro sociální síť. Nebuďte umělí. Přirozená, nehraná videa mají často větší dosah a lepší výsledky, než aranžovaná videa, u kterých se člověk cítí nepřirozeně. A co víc, vaši sledující mnohem snáze přijmou autentičnost a občasný přeřek.

Tip: Nezapomeňte na titulky. Spousta lidí si dnes prohlíží Facebook v telefonu a v situaci, kdy si zvuk pustit nemůže ? Nebudou titulky, nebude ani divák. Budou titulky, bude divák v kterékoli situaci.

Video je obsah, který Facebook intenzivně podporuje. A největším kouzlem „klasického“ videa je tvorba a sběr publika. Své leady můžete sbírat lusknutím prstu, protože všem lidem, kteří shlédli vaše video, můžete zobrazovat další reklamní příspěvky. Tím pádem s nimi navázat komunikaci.

Přesně u takovéhoto startovacího videa je prakticky jedno, o jaký typ se jedná. Důležité je, aby neslo hodnotu a bylo poutavé.

 

Živé vysílání

Živé vysílání je vůbec nejvíc cool aktivita, kterou vám aktuálně Facebook pomůže nejlépe šířit. Tedy jeho hlavní a neotřesitelnou výhodou je právě podpora ze strany sociální sítě samotné. Pokud vysíláte živě, váš přenos se zobrazí okamžitě všem online fanouškům v TOP příspěvcích. Facebook vaše živé vysílání navíc zviditelní v horní ikonce Upozornění, což se vám u jiného typu příspěvku rozhodně nestane. Mobilní aplikace pošle notifikaci.

Tip: Nemusíte se tedy hroutit z toho, že vás bezprostředně sleduje málo diváků. On jim to Facebook doručí i po vysílání (v případě, že video na stránce zachováte).

I tady můžeme rozlišovat více forem živého vysílání. Nejpřirozenější je vysílání z vlastního telefonu. Víc profi jsou akční kamery, které přenosy umožňují. Ale jsou tu i další možnosti. Živé vysílání můžete připravit také ve svém počítači, ze kterého vytvoříte televizní vysílací studio.

 

Důležité je vyjasnit si, co od videa očekáváte, kolik času a peněz do něj chcete investovat a na základě toho se rozhodnout pro vhodnou formu. Nejdříve přemýšlejte, udělejte si plán a pak se pusťte do akce. Ušetříte si čas i peníze ?

 

Zajímá vás závěrem, jaká forma Facebookového videa je naše nejoblíbenější? Je to dynamické video, které obsahuje kombinaci textů, videa, fotek a infografiky. Je úplně super pro start kampaní. A druhým oblíbencem je samozřejmě živé vysílání, které nese své ovoce a lidi ho skutečně intenzvině sledují. Ani tady ale nezapomínejte na hodnotu sdělenou vašim sledujícím.

 

Říkáte si ještě: a co virální videa? To je kapitola sama pro sebe a o té zase někdy příště 🙂

 

Dozvěděli jste se nové nebo zajímavé informace? Byl vám náš článek užitečný? Sdílejte ho dál svým přátelům a kolegům.

Tereza Polansky
Spolumajitelka a zakladatelka digitální agentury GreenSocS, která se věnuje komplexní správě firemních sociálních sítí. Ve firmě zajišťuje plynulý chod, její rozvoj a péči o celý tým.
Komentáře